کجاهستیم......

الهی به نعمتت حضور قلبم را از خطور ذنوب باز دار

به نام پروردگار شهدا وصدیقین وبا درود به روح پر فتوح بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره).

شرایط همسر شایسته و اهمیت آن از نظر تولید نسل سالم و صالح

در مورد انتخاب همسر به منظور ایجاد و تولید نسل سالم و صالح، احادیث و روایات فراوانى وجود دارد که بسیارى از آن ها حاکى از اهمیت قانون وراثت و تأثیر عامل محیط مى باشد. پیامبر اسلام (صلى الله علیه و آله) براى تولید نسل بهتر، دقیق ترین نکات را در امر انتخاب همسر گوشزد فرموده است.

شرایط همسر شایسته

1. تدیّن و تعهّد، اوّلاً باید همسر انسان متدین باشد؛ زیرا دین مى تواند انسان را از هر گونه انحرافات روحى، اجتماعى مصون دارد. پیغمبر اسلام (صلى الله علیه و آله) فرمود: با زن نباید صرفا به خاطر زیبایى او ازدواج کرد؛ چه آن که ممکن است همین زیبایى او را به پستى و ابتذال سوق دهد و نه صرفا براى مال و ثروتش؛ چون ممکن است مال او را یاغى و سرکش نماید؛ بلکه با زن صرفا به خاطر دین او ازدواج کن.

2. حسن خلق، که مبدأ اساسى پرورش نسل سالم است و این اصل چه در دوران جنینى و شیر خوارگى، و چه در دوران تربیت کودک در خانواده... اثر مستقیم و یا غیر مستقیم دارد.

3. حسن خلقت چهره و اندام یا زیبایى و شادابى: که این امر غالبا به کمک دین مى آید و باعث جلوگیرى مرد از انحراف و خلاف عفت مى شود، به این معنى که زیبایى زن غالبا مردها را از اجراء تمایلات غیر مشروع باز مى دارد. پیامبر اسلام (صلى الله علیه و آله) براى اطمینان خاطر مرد از زیبایى زن، اجازه داد پیش از ازدواج مرد او را ببیند تا خاطر وى از نظر زیبایى و دلپسندى زن مطمئن گردد. رسول اکرم (صلى الله علیه و آله) فرمود: «بهترین زنان شما زنى است که وقتى همسرش او را مى نگرد شاد و مسرورش گرداند«.

چنان که ازدواج با زن زیبا نیز معمولاً فرزندان زیبا را نصیب انسان مى سازد.

4. زن ولود باشد؛ یعنى عقیم و بدون فرزند نباشد؛ چون قهرا فرزند به کانون خانواده گرمى مى بخشد.

5. اصالت خانوادگى؛ همسر انسان باید از خانواده اصیل و تربیت شده و نجیب باشد؛ زیرا او بهتر مى تواند کودکان را تربیت کند. اگر زن خود فاقد تربیت باشد نمى تواند فرزند خوب پرورش دهد.

شرایط انعقاد نطفه

بعد از انتخاب همسر شایسته و صالح، حال نوبت به انتقال نطفه از پدر به مادر و شرایط خاص آن است که عامل مهم وراثت است.

1. در آن موقع مواظب باشد که با تخیل بد دستخوش وسوسه هاى شیطان نشود.

2. فرد باید مواظب باشد که غذاى حرام نخورد و حتى غذایش شبهه ناک نباشد. قرآن مى فرماید: «آن کسانى که غذاى حرام مى خورند خیال نکنند که این غذاست مى خورند، بلکه آتش است مى خورند و اگر متوجه باشند آن هایى که داراى چشم بصیرتند دارند آتش را مى بینند.

سهم مادر در تربیت پیش از تولد فرزند به مراتب بیشتر از پدر است. البته انعقاد نطفه بین پدر و مادر به طور متساوى است و هر دو در آن سهیمند، ولى مادر از نظر دوران حمل و تغذیه کودک در رحم سهم بیشترى در ساخت جسم و جان فرزند به دست دارد، به همین جهت تأثیر مادر در خوشبختى و بدبختى فرزند بیشتر از پدر است.

پدر پس از انعقاد نطفه دیگر در ساخت طبیعى فرزند تأثیرى ندارد، ولى مادر در تمام ایام حمل در فرزند مؤثر است.

«وظیفه مرد در تولید مثل کوتاه است، ولى از آن زن تقریبا 9 ماه به طول مى انجامد. در این مدت جنین به وسیله موادى که با خون مادر پس از تصفیه در خون به او مى رسد، تغذیه و رشد مى کند

وظایف مادران در دوران باردارى

طفل در شکم مادر درست مانند یک عضو مادر است و کلیه عواملى که در جسم و جان مادر تأثیر مى کند در فرزند نیز مؤثر خواهد بود. دوران حمل براى طفل سرنوشت ساز است و مادر باید متوجه باشد که تمام روحیات او روى بچه اى که در شکم دارد اثر مى گذارد، امام صادق (علیه السلام) در ذیل آیه شریفه «هُوَ الَّذى یُصَوِّرَکُم فِى الارْحامِ کَیْفَ یَشاءُ لا اِلهَ الاّ هُوَ العَزیزُ الحَکیم» مى فرماید: ملک مصور مى آید در شکم مادر در 4 ماهگى صورت بندى مى کند، وقتى صورت بندى شد خطاب مى شود به این ملک که نگاه کن به صورت مادر و سرنوشت این بچه را، سعادت و شقاوت این بچه را بنویس در پیشانى اش و بداء هم براى من قرار بده.

این روایت همان است که مى فرماید: قال رسول الله (صلى الله علیه و آله) «السَعیدُ مَن سَعِدَ فى بطن امّه، و الشّقُى مَنْ شَقِىَ فى بطن امّه»؛ «بدبخت کسى است که در شکم مادر بدبخت شده است و خوشبخت کسى است که در شکم مادر خوشبخت است

مادران مراقب باشند که گناه اثر دارد روى روحیه بچه. اگر زن گنه کار باشد همان طور که گناه اثر مى گذارد روى دل، اثر مى گذارد روى جنین، و همان طور که گناه دل را سیاه مى کند، کم کم انسان را به آن جا مى رساند که قرآن مى فرماید:

»ثُمَّ کان عاقبة الذین اَساؤا السُّوى اَنْ کَذَّبوا بایاتِ اللّه وَ کانوا بِها یَستَهزؤن«.

آن کسانى که گناه مى کنند کم کم این گناه موجب مى شود که دست از دین بردارند؛ کم کم موجب مى شود که منکر مبدأ و معاد شوند. مهم تر از نکته اول و دوم غذاى حرام است. بدا به حال بچه اى که گوشت و پوست و استخوان او از غذاى حرام روییده شود پس زمان باردارى مراقب این امانت الهى باشید که این امانت را خوب تحویل جامعه بدهید.

تأثیر شیر مادر بر کودک:

شیر مادر تأثیر عمیقى بر بچه دارد؛ همچنان که غذاى مقوّى مادر بر بنیه و قوّه جنین تأثیر دارد که البته از نظر معنوى هم تأثیرى عجیب دارد. روحیات مادر بیشتر روى شیر اثر مى گذارد. پس نکته اول این که مادر باید با تقوى باشد، مادر باید مواظب باشد گناه مخصوصا در وقت شیر دادن در زندگى اش نباشد. نکته دوم راجع به هیجان هاست. مادر نباید در حال عصبانیت یا هیجان بچه را شیر دهد که ممکن است عواقبى خطرناک داشته باشد. نکته سوم آن که غذاى مادر حلال باشد، و نکته چهارم آن که روحیات مادر بر بچه اثر مى گذارد، پس مادر خود را اصلاح کند تا فرزندى نیکو تحویل جامعه بدهد.

عواملى را که در تربیت (در حقیقت وراثت) تأثیر گذار بودند، بررسى کردیم، ولى نباید از این نکته غافل شد که تربیت مى تواند بر وراثت غلبه داشته باشد.

 نقش زن در آرامش خانواده

خداوند بین مرد وزن مودت رحمت قرار داده است.در وجود زنان آیات و نشانه هایی است که اگر در آن تفکر شود،معلوم می شود که خدا چه موجودی آفریده است.ارزش واقعی خانم زمانی آشکار می شود که امام زمان ظهور کند.در این زمان وقتی به زنان می گویند:راحت باش و او را از خانه بیرون می کشند و می گویند هر لباسی می خواهی بپوش،به خاطر آزادی و ارزش گذاشتن به او نیست.بلکه این آزادی شهوت مردان است.

در روایت است که:در آخر الزمان که دترین زمانها ونزدیک به قیامت است،زنانی آشکار می کنند که بی حجاب و عریان هستند.لباس حیایشان ریخته است.خود را زینت می کنند اما برای نا محرمان.این ها از دین خارج و وارد فتنه و فساد شده اند و فقط به شهوات فکر می کنند و با سرعت به طرف فساد حرکت می کنند.اینها در جهنم الهی جاودانه اند.

درصد فساد از پارسال تا امسال بالا تر رفته است.در این زمان حلال ها رسما حرام و حرام ها حلال شده است.

عده ای نه واقعا دین را فهمیدند نه فهمیدند که بدعت چیست.بدعت این نیست که یک جمله از فلان دعا را سه بار بگویی یا چند بار.بدعت یعنی تغییر کلی در اساس دین.یعنی حلال کردن حرام و حرام کردن حلال.بدعت این خانم های آرایش کرده و زر وزیورهای آشکار است.بدعت سفره های مختلط در خانواده هاست.

از پیامبر روایت است که پسر نو جوان وارد خانه ای که دران مرد نیست نشود.حتی اگر به سن تکلیف نرسیده باشد.

در خانواده بزرگترها باید به آرامش زندگی زن و شوهر کمک کنند.نه این که برهم زننده ی زندگی آنان باشند.قرار نیست که چون یک کلمه به پدرت توهین کردند،تو زندگی و آرامش خانواده ات را به هم بزنی.به جدآباد پیغمبر توهین شد اما پیغمبر چیزی نگفت، آن زمان حضرت علی را کافر می دانستند و در این زمان هم هنوز عده ای این عقیده را دارند.اما حضرت علی به حق جانشین پیامبر خدا بود.آنها سعه ی صدر داشتند و ما هم باید این گونه باشیم.چون در این زندگی دنیا ،انسان خیلی حرفها ممکن است بشنود،اما مومن آن است که به آرامی از کنار سخن یک جاهل بگذرد.چون بالاخره خدا به حساب همه رسیدگی می کند.

شیوه اسلام ایجاد محبت است.و این خانم است که در خانه نظم ونظام برقرار می کند وحتی به مرد خط می دهد.مرد فقط مالک جسم و روح زن است اما خانم قلب مرد را تسخیر می کند و به هرطرف می تواند برگرداند.

پیامبر(ص):«اگر خانمی یک لیوان آب به همسرش بدهد(چون زن آرامبخش خانواده است بنابراین دنیایی از محبت ضمیمه یک لیوان آب می شود و عشقی که در قلب مرد سرازیر می شود ارزشمند است)ارزش آن یک لیوان آب بهتر از یک سالی است که روزهایش را روزه گرفته و شب هایش را به عبادت پرداخته باشد و به هر جرعه ای که مرد می نوشد،خداوند باغی در بهشت برای زن بنا می کند وشصت گناه از او می بخشد

البته با یک کلمه منت تمام این حسنات بر باد می رود.مردی نزد رسول خدا(ص) امد و گفت:یا رسول الله،همسری دارم که هر وقت غصه دار به خانه می روم و او غصه ی مرا می بیند،می گوید برای چه غصه می خوری؟اگر غصه ات برای دنیا و مال آن است ،نگران نباش خداوند روزی رسان است وهیچ کس را از روزی خود بی نصیب نمی گذارد واگر غصه ات برای آخرت و روز حساب اعمال است،پس خدا غصه ات را زیاد گرداند.پیامبر فرمود:همانا برای خداوند در روی زمین کارگزارانی است و این زن هم از کارگزاران خداوند است.

زبان خانم و گفتار او خیلی مهم است.زبان امتحان زن است.ببین با زبانت قلب همسرت را پر از غصه می کنی یا غصه را از قلبش برمیداری؟تمام ثواب های زن در خدمت به همسر نهفته است.هیچ زنی نیست که نمازهایش را بخواند و با این حال ملازم خانواده اش هم باشد مگر این که خداوند از گناهانش می گذرد.

زبان و عمل است که به زندگی انسان رنگ می دهد.زن برای بخشایش هیچ دری به غیر از در رضایت همسرش ندارد.ریشه ی رفتار نامناسب مردان در رفتار و اخلاق نا مناسب همسرانشان ریشه دارد.زن موظف به ایجاد آرامش است.خانم مامور الهی در زمین و نمونه ی ذکر الهی است که به قلب مرد آرامش می دهد.چه نقشی بزرگتر از این که سکون و آرامش قلب پرتلاطم مرد در ساحل آرام همسرش باشد؟

پیامبر(ص):قسم به خدایی که مرا به حق رسول و پیامبر قرار داد و مرا به مقام محمود در معراج رساند و بهشت و جهنمش را به من عرضه کرد و دیدم که اکثریت جهنمیان، زنان هستند.پرسیدم ای حبیب من،جبرئیل،چرا این گونه شدند؟جبرئیل گفت:به خاطر کفرشان به نعمت خدا.پرسیدم چگونه این طور می شود؟جبرئیل فرمود:اینها به نعمت خدا که همانا همسرانشان باشد کفر ورزیده اند.اگر همسر اینها در زندگی به آنها فقط خوبی کرده باشد با این حال می گویند من خیری از تو ندیدم.

خانمها زمانی قدر همسرشان را می فهمند که زیر بار منت ها بمانند.زمانی محتاج و دست به دامن همین اولاد هایی می مانند که با زحمت آنها را بزرگ کرده اند.پس باید قدر زندگیشان را بدانند.مرد بد از اولاد خوب هم بهتر است چون هر کاری را بی منت انجام می دهد.

همه ی ما نیاز به محبت داریم.حتی اگر صد ساله باشیم.انسان یک موجود اجتماعی است. همه با زبان بی زبانی از هم طلب محبت می کنند.چرا باید ما با زبانمان کاری کنیم که تنها بمانیم؟وچرا باید با چند کلمه کانون محبت زندگی ها را به هم بزنیم؟حیف است انسان این عمر محدود را با دعوا و کشمکش به سر ببرد.

وقتی به دنیا می آیی،تو گریانی و دیگران خندان.طوری زندگی کن که وقتی از دنیا رفتی تو خندان باشی و دیگران گریان از این که انسان با محبتی مثل تو را از دست داده اند.پس ببخش و روی خطاها را بپوشان.هرکس که باشد:مادر،همسر،فرزند،عروس و ...چون خداوند پرده پوش است و انسان هم که بنده ی الهی است باید همین گونه باشد.